Wielki Post - Droga Krzyżowa
„Wśród nabożeństw, w czasie których wierni oddają cześć męce Pańskiej, mało jest tak lubianych jak Droga Krzyżowa. W czasie tego nabożeństwa wierni uczuciowo idą tą samą drogą, którą Jezus przebył w czasie ostatnich dni swego ziemskiego życia” czytamy w Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (n. 131).
Pierwsza wzmianka o Drodze Krzyżowej (łac. Via Dolorosa), jako znanym nam nabożeństwie, pochodzi od dominikanina Ricoldo z Monte Crucis z 1228 r. Rozwinęła się ona i zdobyła popularność dzięki zakonom dominikanów i franciszkanów. Nie możemy jednak zapominać, że już pierwsi chrześcijanie oddawali cześć męce Zbawiciela. W grupach bądź indywidualnie pielgrzymowali oni do Ziemi Świętej, aby rozważać mękę Pana Jezusa w miejscach, gdzie On sam cierpiał i zmarł. Oprócz pielgrzymek do Ziemi Świętej, kształtowaniu się nabożeństwa Drogi Krzyżowej pomagały także: odnalezienie relikwii krzyża, dramatyzacje liturgiczne, czy nabożeństwa do ran Chrystusa i Matki Bożej Bolesnej.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Jerozolimie w dziś znanym nam kształcie pochodzi dopiero z XVIII w. W tym samym czasie ukształtowały się znane nam dziś stacje Drogi Krzyżowej:
- Pan Jezus na śmierć skazany.
- Pan Jezus bierze krzyż na ramiona swoje.
- Pierwszy upadek Pana Jezusa.
- Pan Jezus spotyka swą matkę.
- Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
- Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
- Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
- Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
- Trzeci upadek Pana Jezusa.
- Pan Jezus z szat obnażony.
- Pan Jezus przybity do krzyża.
- Pan Jezus umiera na krzyżu.
- Pan Jezus zdjęty z krzyża.
- Pan Jezus złożony w grobie.
Czasem dodaje się również stację 15. Zmartwychwstanie, która nadaje sens ofierze Chrystusa.
Tradycyjne nabożeństwo Drogi Krzyżowej można w pewien sposób określić mianem nabożeństwa biblijnego. Większość stacji ma swoje korzenie w opisach Ewangelii. Żadnej wzmianki w Piśmie Świętym nie ma na temat: upadków Pana Jezusa i Jego spotkania z Matką oraz sceny ze św. Weroniką.
W Wielki Piątek 1991 r. św. Jan Paweł II zainicjował nową formę Drogi Krzyżowej, biblijną. Kilkukrotnie odprawiano ją w Koloseum. Zaś w 2007 r. papież Benedykt XVI poniższe stacje biblijnej Drogi Krzyżowej zatwierdził do publiczbego odmawiania:
- Jezus w Ogrodzie Oliwnym.
- Jezus zdradzony przez Judasza.
- Jezus skazany przez Sanhedryn.
- Piotr wypiera się Jezusa.
- Jezus sądzony przez Piłata.
- Jezus biczowany i koronowany cierniem.
- Jezus bierze krzyż na swe ramiona
- Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.
- Jezus spotyka niewiasty jerozolimskie.
- Jezus przybity do krzyża.
- Jezus obiecuje swoje Królestwo żałującemu łotrowi.
- Matka i umiłowany uczeń pod krzyżem Jezusa.
- Jezus umiera na krzyżu.
- Jezus zdjęty z krzyża i złożony do grobu.
Droga Krzyżowa jest drogą wytyczoną przez Ducha Świętego, który zaprowadził Chrystusa na Kalwarię. Jest to takze droga umiłowana przez Kościół, który nieustannie przechowuje pamięć o słowach i wydarzeniach ostatnich dni Chrystusa. Przeżywanie Drogi Krzyżowej jest wyrazem pragnienia wiernego naśladowania męki Chrystusa. Pozwala nam ono rozumieć własne życie jako drogę, jako przejście z ziemskiego wygnania do niebieskiej ojczyzny przez misterium krzyża.
autor: Klaudia Karwacka
W Wielkim Poście nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane będzie w każdy piątek – dla dzieci o godz. 16:30, a dla starszych o godz. 17:30. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 18:30 z kazaniem pasyjnym. Serdecznie i gorąco zapraszamy wiernych na głębokie i refleksyjne nabożeństwa pokutne.