Chór "Dwie Korony"

Historia chóru „Dwie Korony”

W roku 1999 przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Częstochowie pani Beata Kula założyła chór, aby wzbogacić i upiększyć oprawę liturgiczną mszy świętej. Po trzech latach (w 2002 roku) prowadzenie chóru – dyrygenturę i kierownictwo artystyczne - przejęła pani mgr Maria Kloś. Z czasem przybywało chętnych do śpiewu tak, że wkrótce grupa liczyła około 16 osób. Nazwę „Dwie Korony” chór przybrał na pamiątkę ofiarowania świętemu Maksymilianowi przez Matkę Boską do wyboru  dwóch koron : białej i czerwonej, oznak kapłaństwa i męczeństwa. Nasz patron wybrał obie i to przywiodło go do świętości.

Bardzo ważną rolę odegrała pani Renata Zaraś, która doskonaliła emisję głosu chórzystów. Działalność chóru w bardzo dużym stopniu wspomagał ówczesny dyrektor Ogniska Katolickiego przy naszej parafii- pan dr Wiesław Gaździcki. Organizował on Pielgrzymki „Dwóch Koron” do Sanktuariów Maryjnych Archidiecezji Częstochowskiej oraz partycypował w ujednoliceniu strojów chóru. Tak więc chór od wielu lat ubogaca śpiewem oprawę mszy świętej nie tylko w swojej parafii. Niejednokrotnie zapraszany jest do uczestnictwa w koncertach o bardzo zróżnicowanym charakterze, nie tylko religijnym. W swoim repertuarze posiada pieśni kompozytorów narodowych (polskich i zagranicznych) uznanych za klasyków muzyki , a także mniej znanych i regionalnych. Mając tak szeroki wachlarz utworów chór chętnie bierze udział w przeglądach chórów oraz konkursach zdobywając laury.

Uczestniczy w takich wydarzeniach muzycznych jak:

  • doroczne Święto Muzyki
  • występy w Filharmonii Częstochowskiej (np. kolędowanie, pieśni ludowe regionu itp.),
  • przeglądy pieśni pasyjnej i pokutnej (Żory, Koziegłówki),
  • na otwarciach wystaw malarskich w Galerii Częstochowskiej,
  • propagowanie muzyki sakralnej w posiadłościach rodziny Reszków,
  • spotkania moniuszkowskie i inne upamiętniające różne rocznice,
  • oprawa mszy świętych w innych parafiach (na zaproszenia Jasna Góra, Chełmo, kościół w Mirowie, w Wierzchowisku, na ul. Orkana, na osiedlu Trzech Wieszczy, …)

Ludzie i atmosfera

Na przestrzeni 12-stu lat istnienia chóru zmienił się nieco skład osobowy, a ogólna liczba członków wzrosła do 20 osób, by aktualnie ustabilizować się na poziomie 15 osób.

Atmosfera panująca w grupie jest koleżeńska i dlatego ćwiczymy śpiew nie tylko w salce parafialnej, ale również na wyjazdach plenerowych.

Ponieważ część członków chóru zmieniła miejsca zamieszkania, a tym samym i parafii, nawiązaliśmy nowe znajomości. Od 2014 roku włączyliśmy do naszego grona chór z parafii Jezusa Dobrego Pasterza z Wierzchowiska. Ćwiczymy wspólnie i wspólnie też śpiewamy na mszach świętych w obu parafiach. Połączone chóry to liczniejsza grupa, a to daje większe możliwości  

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do nas, by swoim śpiewem wychwalać Boga, radować serca i dusze ludzi - w każdy poniedziałek na godz. 20:00.