Obrzędy błogosławieństw Wielkanocnych

Obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół świąteczny

W imię Ojca i Syna i Ducha  Świętego. Amen.

Panie Jezu Chryste, Ty poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu Zmartwychwstania i zasiadłeś z nimi przy stole i spożyłeś posiłek. Prosimy Cię, pozwól na z wiarą przeżyć Twoją obecność podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i Zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo.

Baranku Boży, pobłogosław +  to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego jak Ty spożywałeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy.

Chryste nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się dzielić radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
 

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Zapalamy świece na stole i mówimy: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Odpowiadamy: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleuja.

Czytamy fragment z Pisma Świętego – 1Tes 5, 16-18

Wspólnie odmawiamy modlitwy Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga.

Módlmy się: Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Modlitwa po posiłku.

Módlmy się:  Boże źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który zyje i króluje na wieki wieków. Amen

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.